Back to all posts
Posted on

Marauder Football Schedule

2022 Vermilion Marauders football 

Fall Season Game & Practice Schedule

NOTE: this is a tentative schedule, game days and times may change 

Week

Game and Practice Schedule (practices run 4:30 to 6:30 pm)


Preseason

September 4-10

Parent meeting - Wednesday Sept 8: 6:15 after practice at football shed

Sun Bowl Jamboree - Hanna: Saturday Sept 10:  10:00 am to 2:30 pm

Practices: Tuesday, Wednesday, & Thursday

Week 1

September 11-17

Away game: Vermilion vs. Millwoods Christian Academy (Edmonton) Thursday Sept 15: 4:00 pm start

Practices: Monday, Tuesday, & Wednesday


Week 2

September 18-24

Home game: Hanna vs. Vermilion, Thursday, Sept 22nd: 5:00 pm start

Practices: Monday, Tuesday, & Wednesday

Team Bottle Drive Fundraiser: Saturday Sept. 24 - meet at JR Robson School at 9:00 am

Week 3

September 25-Oct 1

Home game: Provost vs. Vermilion, Thursday, Sept 29th: 5:00 pm start

Practices: Monday, Tuesday, and Wednesday

Week 4

October 2-8

Away game: Vermilion vs. Sedgewick, Wednesday, Oct 5: 4:00 pm start

Practices: Monday and Tuesday

Week 5

October 9-15

Away game: Vermilion vs. OLMP (Camrose), Tuesday, Oct 11:  5:00 pm start

Practices: Monday and Thursday

Week 6

October 17-22

Home game: Vegreville vs. Vermilion, Thursday, Oct 20:  5:00 pm start

Practices: Monday, Tuesday, and Wednesday

Week 7

October 23-29

Vermilion bye week - no game scheduled this week

Practices: Monday, Tuesday, Thursday

Playoffs schedule 

Provincial playoffs - top three teams in the East and West divisions qualify for Alberta 6-man Football provincial championship

Round 1 - Nov. 4: 3rd place East vs. 2nd place West; 3rd place West vs. 2nd place East (1st place East and West get bye)

Round 2 - Nov. 11: Winners of Round 1 vs 1st place East and 1st place West

Round 3 - Nov. 25: Winners of Round 2 play in provincial championship final

League playoffs - 4th and 5th place teams in the East and West divisions qualify for Alberta 6-man Football League championship:

Round 1 - Nov. 4: 5th place East vs. 4th place West; 5th place West vs. 4th place East 

Round 2 - Nov. 11: Winners of Round 1 play in league championship final

2022 Alberta 6 Man football league

West Division

Breton

Rimbey

Hinton

Edson

Drayton Valley

Slave Lake

Westlock

Buck Mountain

East Division

Hanna

Provost

Sedgewick

Our Lady of Mount Pleasant (Camrose)

Millwoods Christian Academy (Edmonton)

Vermilion 

Vegreville

 

Next Post